Strona główna Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Człowiek – Sztuka – Kultura"


Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Człowiek – Sztuka – Kultura"

Olafur Eliasson, The Weather Project, Turbine Hall, Tate Modern, London 2003.

 

Szanowni Państwo,

Instytut Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie zaprasza do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Człowiek – Sztuka – Kultura”, która odbędzie się 20 września 2024 w siedzibie UIK.

Kultura – jak pisał E. Cassirer (1977) – to jedyna i nieuchronna „rzeczywistość ludzka”, zaś człowiek nie może uciec przed własnymi osiągnięciami. Nie ma wyboru: musi przyjąć warunki swego własnego życia. Człowiek nie żyje już w świecie jedynie fizycznym, żyje także w świecie symbolicznym. Częściami składowymi tego świata są: język, mit, sztuka i religia. Są to różnorakie nici, z których utkana jest owa symboliczna sieć, splątana sieć ludzkiego doświadczenia.

Celem konferencji jest próba oceny aktualnej kondycji sztuki, jej celowości i zakresu wykorzystania we współczesnej kulturze. Sztuka obok nauki, moralności i religii to jedna z aktywności podejmowanych przez człowieka, a tym samym jedna z dziedzin kultury. Wymienione tu sfery kultury wzajemnie się przenikają, z tego też względu sztuka pozostaje w relacji z nauką, moralnością i religią.

Sztuka tworzona współcześnie (na potrzeby konferencji przyjmijmy okres ostatnich 50 lat), nierzadko jako zaangażowana społecznie, korzysta z osiągnięć nauki i techniki, dlatego w nowy sposób uczestniczy w procesie kształtowania człowieka i realizacji jego różnorodnych działań kulturowych.

Także obecnie powstająca sztuka rozumiana skrajnie autonomicznie (w myśl hasła sztuka dla sztuki) jest wyrazem działalności kulturowej człowieka, a jej niezależność wiele może powiedzieć o stanie współczesnego społeczeństwa.

Namysł nad sztuką współczesną prowadzi do refleksji antropologicznej, bo to człowiek jest twórcą sztuki, czyli jest jej podmiotem. I choć sztuka generatywna staje się coraz bardziej obecna, tworzona jest przez technologię, która ostatecznie została opracowana przez byt ludzki.

 

Proponowane obszary tematyczne:

  • Sztuki wizualne i ich funkcje w kulturze (funkcja estetyczna, poznawcza, komunikacyjna, edukacyjna, wychowawcza, terapeutyczna, integracyjna, ideologiczna, adaptacyjna, przełamywania stereotypów, katarktyczna, humanizująca i ekspresyjna).
  • Estetyka filozoficzna/ teoria sztuki/ estetyka artystów wobec sztuki współczesnej.
  • Sztuka współczesna w aspekcie aksjologicznym – jej związek z prawdą, dobrem, wolnością, wartościami estetycznymi i religijnymi.
  • Semiotyczny wymiar sztuki współczesnej.
  • Współczesna sztuka sakralna i pełnione przez nią funkcje w kulcie religijnym, dialogu międzyreligijnym, ekumenizmie i kulturze.
  • Kultura wizualna a wychowanie estetyczne.
  • Sztuka współczesna a arteterapia.
  • Sztuka współczesna jako zwierciadło aktualnej kondycji człowieka i kultury.
  • Oblicza sztuki współczesnej, np. sztuka krytyczna, sztuka zaangażowana, bio-art, body art, oraz wszelkie rodzaje działań artystycznych ze wskazaniem ich teoretycznych podstaw.

 

Konferencja ma charakter interdyscyplinarny. Do udziału serdecznie zapraszamy doświadczonych badaczy, jak i doktorantów reprezentujących rozmaite dyscypliny naukowe, zwłaszcza nauki o kulturze i religii, etnologię i antropologię kulturową, nauki o sztuce, filozofię i pedagogikę oraz wszystkich tych, których interesuje refleksja nad sztuką.

Czas wystąpienia wynosi 20 minut. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat uczestnictwa w konferencji.

Termin i miejsce konferencji

Konferencja odbędzie się w dniu 20 września 2024 roku w budynku Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie, przy ul. Kopernika 26.

Zgłoszenia

Udział w konferencji można zgłaszać do 18 kwietnia 2024 roku poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy.

 

Prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych tutaj

 

Opłata konferencyjna

Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 300 PLN.

Wpłat konferencyjnych należy dokonać przelewem z dopiskiem „Człowiek – Sztuka – Kultura” – imię i nazwisko uczestnika na poniższy rachunek bankowy:

 

ALIOR BANK S.A.: 75 2490 0005 0000 4600 2204 9504

Opłatę należy wnieść najpóźniej do 3 tygodni od daty ogłoszenia wyników naboru.

Publikacja pokonferencyjna

Organizatorzy zapewniają publikację artykułów, które pozytywnie przejdą proces redakcyjny i recenzyjny, w czasopiśmie naukowym „Perspektywy Kultury” 2/2025 (100 pkt.).

Komitet Naukowy
  • prof. dr hab.  Andrzej Bednarczyk (Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie)
  • dr hab. Beata Bigaj-Zwonek, prof. UIK (Uniwersytet Ignatianum w Krakowie)
  • prof. dr hab. Józef Bremer SJ (Uniwersytet Ignatianum w Krakowie)
  • prof. dr hab. Władysława Szulakiewicz (Uniwersytet Ignatianum w Krakowie)
  • prof. dr hab. Paweł Taranczewski (profesor emerytowany Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie)
  • dr hab. Małgorzata Wrześniak, prof. UKSW (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)
Komitet Organizacyjny
  • dr Monika Kowalczyk
  • dr Bożena Prochwicz-Studnicka
  • dr Maria Szcześniak
Kontakt

konferencja.sztuka@ignatianum.edu.pl

Plakat